Kredi kartını online alışveriş için açmak gerekecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) aldığı kararla Türkiye’deki tüm bankaların banka ve kredi kartları ile internetten işlem yapabilmek için artık onay gerekecek. Banka ve kredi kartları internetten yapılan işlemlere kapatılacak, kartı internete açma için ekstra onay verilecek.

Bankasıyla iletişime geçip, onay vermeyen kullanıcılar, 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra kartlarıyla e-ticaret, online alışveriş ve ödeme işlemi yapamayacak. Türkiye’deki toplam 176 milyon banka ve kredi kartını ilgilendiren düzenleme, e-ticaret sektörünü de doğrudan etkileyecek. Online alışveriş veya ödeme yapan herkesi ilgilendiren düzenlemenin ayrıntılarını 10 soruda derledik.

1- Düzenleme neye dayanıyor?
Düzenleme, BDDK’nın 16 Şubat 2017 tarih ve 7052 sayılı kararına dayanıyor. Bu karar ile BDDK, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalara, kart hamilinin aksi yönde açık talebinin bulunmadığı hallerde, bireysel banka kartı ve kredi kartlarını yurtiçindeki ve yurtdışındaki tüm e-ticaret işlemlerine kapatması yönünde talimat verdi.

2- Neden gerek görüldü?
BDDK’nın aldığı kurul kararının gerekçesi şu: Günlük hayatında kredi kartını internet işlemlerinde kullanmayan, kartı ile internetten alışveriş yapılabileceğinin farkında dahi olmayan vatandaşların dolandırıcılar tarafından kandırılarak suistimal edilmesinin, zarara uğratılmasının önüne geçebilmek.

3- Ne zaman yürürlüğe girecek?
Söz konusu uygulama için bankalara, BDDK tarafından 6 aylık bir geçiş süresi tanındı. Karar, talimat karar tarihinden itibaren 6 ay sonra bağlayıcılık kazanacak. Dolayısıyla düzenleme 17 Ağustos 2017 tarihine uygulamaya geçecek.

4- Hangi kartları kapsıyor?
Bireysel müşterilere verilmiş ve verilecek tüm banka ve kredi kartları kapsam içinde. Belirtilen geçiş süresi sonunda düzenlenecek olan bireysel banka kartı ve kredi kartları kart hamillerine, e-ticaret işlemlerine kapalı olarak gönderilecek. Mevcut kartlar da eğer onay verilmediyse, online işlemlere kapatılacak.

5- Kartlar hangi işlemlere kapatılacak?
Kart sahibinin aksi yönde açık talebinin bulunmadığı durumlarda, bireysel banka kartı ve kredi kartları, yurtiçi ve yurtdışı sitelerden yapılan tüm elektronik ticaret işlemlerine kapatılacak.

 

6- Kartın etkilenmemesi için ne yapmalı?
Kart hamillerinin kartlarını e-ticaret işlemlerinde kullanmaya devam edebilmesi için ilgili kart bankası ile iletişime geçmesi gerekiyor.

7- Ödeme talimatları ne olacak?
Hayır kapatılmayacak. Kartlar ile verilen ödeme talimatları (mail order, telefon order) kapsam dışında tutuldu. Yani onay vermeseniz de kartınızı bu işlemlerde kullanmaya devam edebileceksiniz. Örneğin sigorta, BES, eğitim, aidat, gibi hizmet alımlarınız için kartınızdan verdiğiniz talimatlar varsa etkilenmeyeceksiniz.

8- Onay nasıl verilecek?
Bankanızın size sunduğu kanallardan (internet bankacılığı, çağrı merkezi, mobil bankacılık, şube vb), kartınızın e-ticaret işlemlerine açık veya kapalı olması konusundaki talimatınızı güncelleyebilirsiniz.

9- Bankadan bilgi gelmediyse…
Önümüzdeki günlerde bankanız size ulaşarak bilgi verecektir. Bankanızın yönlendirmeleri doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Kart hamillerinin bu konudaki soru ve talepleri için bankalarına başvurmaları gerekmektedir.

10- Taraflar ne diyor?
‘En az 2 defa kullanan muaf olsun’
TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı ve GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı:

Öget Kantarcı
“Ödemelerin yüzde 90’ı aşan bir oranda kredi kartıyla gerçekleştiği e-ticaret sektörüne doğrudan etki edecek bu gibi düzenlemelerde, e-ticaretin son yıllarda Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörleri arasında olduğu da dikkate alınmalı. Kart kullanıcılarından internetten alışverişe devam edebilmeleri için kanıtlanabilir talep alınması şartı, uygulamada e-ticaret sektörünü olumsuz etkileyebilir.

Süreç içerisinde düzenlemeden haberdar olmaması nedeniyle bankasına talep bildiremeyen tüketiciler, kartla internetten alışverişe devam edemeyeceği için onlar açısından da dönemsel mağduriyet oluşabilir. Bizim önerimiz, bu tarz mağduriyetlerin önlenmesi adına, şu ana kadar e-ticaret işlemlerinde en az iki defa kullanılmış kredi kartlarının bu onay zorunluluğundan muaf tutulması.”

‘İsterseniz açtırın demek, eziyet’

Soner Canko
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko:

“Sonuçta Türkiye’de hali hazırda 57 milyon kart kullanımda. Bunlar, 25 milyon kişinin cüzdanında. Bu 25 milyon kişinin 10 milyonunun kartlarını internette kullandığını biliyoruz. Dolayısıyla bu 10 milyon kişi için hayat biraz zor olacak. (BDDK’nın kararı) Aslında Türkiye için biraz sert bir karar. ‘Kartınızı internette kullanıma kapatıyoruz, isterseniz arayın açtırın’ demek, eziyetli bir işlem.

07.04.2017


 

 

Uşak İletişim ailesi olarak Cep telefonu ve İletişim sektöründe yolculuğa başladığımız 2003 yılından bugüne sizlerin de beğenisiyle kendimizi geliştirdik ve hizmet prensiplerimizle farkımızı ortaya koyduk. Şirket misyonumuzu, web sayfamızla birlikte güvenli e-ticaret ve müşteri memnuniyetiyle birleştirmeye devam ediyoruz. Ürünlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına kaliteli hizmet, ödeme seçenekleri ve uygun fiyatlarla sunuyoruz. Sizlerin de beğenisiyle büyüyor, her geçen gün kendimizi yeniliyoruz. 

Uzun yıllardır İletişim sektöründe faliyet gösteren şirketimiz her bütçeye uygun Cep telefonları, Akıllı saatler, Tabletler, Şarj cihazları, Şarj Kabloları, Kulaklıklar, Hoporlörler ve Powerbank gibi ürün çesidi ile hizmetinizde. Kaliteyi ucuza arayanların adresi Uşak İletişim'de bulabileceğiniz belli başlı Akıllı telefonlar ve aksesuarlar arasında Apple (iphone), Samsung, Huawei, Oppo, Xiaomi, Honor, Lg, Realme, Jabra, Sony, Jbl ve Reeder gibi markalar bulunmakta. Hedefimiz % 100 müşteri memnuniyeti. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.


 
UŞAK İLETİŞİM TÜRK TELEKOM MAĞAZASIDIR.


 
       
      
 
                                                                                       

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.